راهکاری برای تعیین دقیق شرایط انبارداری

1398/04/3

محققان برج فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر با استفاده از فناوری ميكروالكترومكانيك (MEMS) برچسب‌هایی را برای اثبات کنترل شرایط انبارداری، کارکرد، حمل کالا و محصولات عرضه کردند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر : دکتر فرشاد برازنده مجری طرح با تاکید بر اهمیت برنامه‌ریزی و کنترل دقیق تولیدات داخلی و واردات کالا در شرایط تحریمی کشور، گفت: امروزه حجم بزرگی از کالاهای وارداتی و یا توليد شده قبل از اينکه به دست صنعتگر و یا مصرف کننده برسد، به دلیل شرايط غلط انبارداری و حمل فاسد شده و يا قابل استفاده نیستند ضمن آنکه مشاهده می‌شود تعداد زيادی از قطعات قبل از آنکه عمر کاری خود را پشت سر گذاشته باشند، تعويض می‌شوند.
وی با بیان اینکه در برخی موارد عدم اطلاع از شرايط کارکرد، باعث استفاده بيش از از اندازه از کالا و آسيب زدن به ماشين آلات می‌شود، خاطر نشان کرد: اين امر باعث شده کيفيت محصولات ساخته شده از اين نوع کالاها و يا عمر استفاده از آنها به شدت کاهش يافته و قابل مقايسه با محصولات رقيب خارجی نباشند.
برازنده به حجم کثیری از تولید و واردات مواد غذایی گوشتی و پروتئینی، لبنی، اقلام بهداشتی، آرایشی، لوازم خودرو، لوازم يدکی ادامه داد: از این رو لازم است تا ادواتی به منظور کنترل شرایط نگهداشت این قبیل اقلام در نظر داشت. رايج‌ترين عوامل مهم در کنترل شرایط نگهداشت شامل مواردی چون دما، رطوبت، فشار، نور و لرزش می‌شود.
مجری طرح از اجرای مطالعاتی در این زمینه خبر داد و گفت: اين اختراع يک برچسب هوشمند در ابعادی در حدود يک کارت ويزيت است که می‌تواند به صورت بی‌سيم اطلاعات خود را به موبایل يا هر وسيله دیگری که برای آن تنظيم شده باشد، ارسال کند.
به گفته این محقق، بر روی اين برچسب می‌توان انواع مختلفی از سنسورها را نصب کرد تا اندازه‌گیری‌های مختلف توسط آن صورت گیرد و شرايط کاری، نگهداری و یا حمل قطعات يا کالا مانيتور شود.
وی با بیان اینکه متوجه شدیم بعضی از مواد شيميايي وارداتی فاسد شدند ولی فروشنده اصرار به حمل آن در شرايط کنترل شده است، اظهار کرد:برای اثبات اینکه مواد قبل از حمل فاسد بود یا در شرایط حمل مشکلی وجود داشته هيچ روشی وجود نداشت و ما با بررسی و تحقيق، برچسب‌هایی را پيشنهادی داديم. این برچسب‌ها قادر است در مبدا روی کالا نصب و پس از تحویل شرايط حمل و انبار به مشتری منتقل شود.
برازنده "برچسب"، "اسکنر" (قرائت‌گر) و "نرم افزار" را سه جز تشکيل شده این برچسب هوشمند دانست و گفت: در قسمت برچسب که بر روی کالای مورد نظر نصب می‌شود، بسته به نوع کاربرد، دارای سنسورهای دما، رطوبت، فشار و یا شتاب است و قادر به پایش و ضبط شرايط دما و محيط تا اندازه گيری شرايط کاری و استفاده کالا در بازه تعيين شده است.
وی با بیان اینکه این سنسور داده‌های به دست آمده را به صورت بی‌سيم از طريق اسکنر و نرم افزار به کاربر در هر زمانی ارسال می‌کند، اضافه کرد: اين برچسب برای نگهداری شرايط انبارداری، کارکرد، استفاده، حمل، توزيع و توليد کالا و انتقال آن به کاربر استفاده می‌شود .
این محقق، ايجاد يک بستر برچسب شکل برای توسعه در کابردهای پايش، استفاده بهينه از قطعات در هنگام کارکرد و کاهش هزينه‌ها، امکان ايجاد سيستم تعمیر و نگهداری پيشگیرانه به صورت موثر و افزايش سلامت کالاهای مصرفی و در نتيجه افزايش سلامت جامعه به خصوص در مورد کالاهای بهداشتی، غذایی، دارویی را دستاوردهای این مطالعات نام برد و گفت: بهينه سازی مديريت نگهداری، حمل و استفاده از کالا، افزايش کیفيت کالاهای توليد به دلیل بهبود شرايط نگهداری و حمل مواد اوليه و امکان ايجاد سيستم خانه، کارخانه و اداره هوشمند با سهولت زياد از دیگر یافته‌های این تحقیق است.
به گفته وی تکنولوژی مورد استفاده در اين برچسب فناوری سيستم‌هاي ميكروالكترومكانيكي (MEMS) است.